Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Göğüs Dikleştirme

Göğüs Dikleştirme

Göğüs sarkıklığı hemen hemen her yaşta ki bayanlarda görülebilir.Göğüs sarkmasının en büyük nedeni genetik faktörlerden kaynaklı meme dokusunun zayıf olmasıdır.

Bunun dışında sütyen kullanmama ve doğum sonrası çocuk emzirmeden de kaynaklı olarak göğüsler sarkıklaşıp dolgunluğunu kaybedebilir. Sarkık olan göğüsleri dikleştirmek ve dolgunlaştırmak için yapılan cerrahi müdahalelere göğüs dikleştirme estetiği denir.

Silikon protez takılarak göğüs dikleştirme ve liposuction ile göğüs de ki fazla yağ kütlesinin alınması olarak göğüs dikleştirme ameliyatları iki farklı teknik ile yapılabilir. Her iki operasyon da cerrahi olarak yapıldığından tam teşekküllü hastanelerde ve genel anestezi altında yapılabilir. Operasyon sonrası hasta dikkatli beslenir ve spor yaparsa göğüslerinin tekrar sarkmasını önleyebilir.

Mental ve fiziki olumsuzluklar değerlendirildiğinde göğüs dikleştirme ameliyatına ne kadar estetik bir operasyon desek de tedavi olarak da değerlendirebileceğini söyleyebiliriz. Göğüs dikleştirme estetiği olmak için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması ve kendini hazır hissetmesi yeterlidir. Hastanın muayene bulgularına bakıldıktan sonra göğüslerinin ne kadar dikleştirileceği ve dolgunlaştırılacağı  hastaya anlatılarak hastanın bilgi sahibi olması sağlanır.

Ameliyat öncesi; Operasyona yaklaşık 1 hafta kala hasta sigara ve alkol kullanıyorsa kısa bir süreliğine bırakmalı. Kullandığı ilaçlar varsa doktora danışarak bırakması gerekiyorsa bırakmalı. ( doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanımı bırakılmamalı ) ve son olarak hasta ameliyata yaklaşık 7 – 8 saat kala yiyecek ve içecek tüketimini bırakmalıdır.

Silikonla Göğüs Dikleştirme

Daha çok göğüsleri küçük ama doku zayıflığından sarkmış olan hastalara uygulanır. Göğüs altı kıvrımından bir kesi açılarak ideal ölçüdeki silikon yerleştirilir ve kesi kapatılır. Eğer sarkıklıkla beraber göğüs ucuna da müdahale edilmesi gerekiyorsa silikon göğüs ucundan yerleştirilip daha sonrada göğüs ucu simetrisi ve büyüklüğü ayarlanabilir.

Liposuction ile Göğüs Dikleştirme

Liposuction ile göğüs dikleştirme de farklı teknikler uygulana bilir. Ancak en çok tercih edileni göğüs küçültme estetiğinde olduğu gibi ters T tekniğidir. Göğüs ucundan meme altı kıvrımına dikey meme altı kıvrımına da yatay bir kesi açılır ve fazla yağ dokusu çıkarılır. Ardından kesi kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

Operasyon Sonrası; Taburcu olduktan sonra hasta günlük hayatına dönebilir ancak bir süre göğüslerine darbe almamaya dikkat etmeli, ağır kaldırmamalı ve gerekirse cinsel perhiz uygulamalıdır. Bunun dışında kontrole gitmeyi de ihmal etmemelidir.

Operasyon Fiyatı

Operasyon muayene bulgularına göre iki farklı teknik ile yapıldığından makalemizde ortalama bir fiyat bilgisi vermek çok yanıltıcı olabilir. Tekniklerin yanın da hastane seçimi gibi faktörler de fiyat üzerinde etkilidir. Ayrıca internette fiyat bildirmek sağlık bakanlığınca yasaklanmıştır. Hasta en doğru fiyat bilgisini muayene olduktan sonra öğrene bilir.Ortalama fiyat bilgisi için mail veya telefon yolu ile ulaşabilirsiniz.

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

 

Bu Sayfa 59 kez Ziyaret Edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir