Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Göğüs Estetiği Sonrası Bebek Emzirme

Göğüs Estetiği Sonrası Bebek Emzirme

İlerleyen dönemlerde hamilelik planlayan bayanlarda göğüs estetiğini rahatlıkla yapabiliriz. Bildiğiniz gibi göğüs estetiği ameliyatları üç ana başlık altında toplanır. Bunlar; Göğüs büyütme ameliyatları, göğüs küçültme ameliyatları ve göğüs dikleştirme ameliyatları.

Göğüs büyütme ve dikleştirme ameliyatlarında %99.9 emzirme ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaz. Büyütme ameliyatlarında çoğunlukla ya koltuk altı girişi ya da meme altı çizgisi kullanıldığı için ve bu ameliyatlarda bu giriş yollarında hastanın meme dokusu ile hiç karşılaşmadığımız için emzirme ile ilgili risk oranı nerede ise sıfırdır.

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında ise meme glandında şekillendirme agresif ölçüde yapmak gerekmediği için özellikle süt kanallarını süt bezlerini ilgilendiren ciddi kesiler yapmak gerekmeyeceği için yine hastaların ilerleyen dönemlerde hamilelik sonrasında emzirme ile ilgili sıkıntı yaşama oranları nerede ise sıfırdır.

Ancak meme küçültme ameliyatlarında durum biraz daha farklıdır. Göğüs küçültme ameliyatlarında önemli olan bazı temel noktalar var. Hastanın muayene bulguları çok önemli muayene bulgularından kastımız neler? Meme ucu areola dediğimiz renkli kısmın ne ölçüde sarktığı bu bizim için çok önemli.

Bunun dışında hasta biz geldiğinde hocam ben hamilelik planlıyorum veyahut henüz çocuğum yok diyerek bu sosyal durumunu ifade eder ise bizim bu tarz hastalarda her halükarda emzirme ile ilgili riskleri olabildiğince minimum hale getirecek teknikleri uygulamamız gerekir. Sonuçta meme küçültme ameliyatlarında birden fazla teknik var ve bu teknikler içerisinden hastanın muayene bulgularına ve sosyal durumuna en uygun tekniği seçmemiz lazım.

Dolayısıyla yeni göğüs küçültme ameliyatlarında da hastalarımız hamilelik sonrasında emzirebilirler. Ancak burada oran olarak baktığımız zaman emzirme riskine sıfır diyemeyiz. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası emzirme oranı ortalama %70’dir.

Bu Sayfa 27 kez Ziyaret Edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir