Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Göğüs Küçültme

Göğüs Küçültme

Genetik faktörlerden kaynaklı orantısız bir şekilde büyük olan göğüsleri küçülterek ideal oranına ve dolgunluğuna getirme işlemine göğüs küçültme estetiği denir.

 Orantısız göğüs büyümesi hastaya hem mental hem de fiziksel olarak zarar verdiği için estetik amaçlı olmakla beraber tedavi amacıda taşır diyebiliriz.

Hasta üzerindeki etkisine örnekler;

Fiziksel; Göğüs altı kızarıklıkları, göğüslerin ağırlığından dolayı omuzlarda sütyen izi çıkması, boyun ve sırt ağrıları gibi..

Psikolojik; Öz güven eksikliği, hastanın istediği gibi giyinememe ve gezememesine bağlı mental etkiler gibi.. 

Hastanın muayene bulguları sonrası doktor hastaya göğüslerinin ortalama ne kadar küçültülebileceğini ve nasıl görüneceği hakkında bilgi verir. Operasyon ergenlik dönemini geçmiş 18 yaşından büyük ve kendini hazır hisseden her hastaya uygulanabilir. Cerrahi bir işlem olduğu için tam teşekküllü  hastanelerde hastaya genel anestezi verilerek yapılabilir. Operasyon sonrası göğüslerin tekrar büyümesi çok düşük bir ihtimaldir.

Göğüs küçültme estetiğinde bir çok faklı ameliyat yöntemi olmak ile beraber estetik plastik cerrahlar tarafından en çok kullanılan yöntem ters T tekniğidir. Ters T tekniğinde kesi göğüs ucundan göğüs altı kıvrımına kadar dikey ve göğüs altı kıvrımından da yatay bir şekilde yapılır. ( ┴ ) Daha sonra da açılan bu kesi den fazla yağ dokusu çıkarılır ve açılan kesi dikilerek ameliyat bitirilir.  Ortalama 1:30 – 2 saat sürer. Ameliyat sonrası hastanın ağrısı sızısı olmaması için ağrı kesiciler verilir. Böylece hasta konforlu ve ağrısız bir ameliyat sonrası dönem geçirmiş olur ve hasta 1 gün kontrol amaçlı hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

Ameliyat Öncesi – Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Öncesi

Eğer hasta kanı sulandırıcı aspirin tarzı ilaçlar kullanıyorsa bunu muayeneye gittiğinde söylemelidir. Doktor uygun görürse ameliyat öncesinde bu ilaçları kullanmamasını isteyebilir. Operasyon sonrası kesi izlerinin hızlı bir şekilde iyileşmesi için sigara kullanımını da ameliyattan ortalama  1 hafta önce bırakmakta fayda var. Eğer hasta sigara kullanımını daha erken bırakırsa bu iyileşme dönemi için çok daha faydalı olacaktır. Ameliyata yaklaşık 8 – 10 saat kala yiyecek ve içecek tüketilmemelidir. Bunlar ameliyat öncesi uyulması gereken başlıca şeyler hastanın muayene bulgularına göre doktoru uyması gereken başka şeyler de söyleye bilir.

Sonrası

Hasta göğüslerine darbe almamaya dikkat etmeli gerekirse cinsel perhiz uygulamalıdır. Ortalama 1 ay ağır kaldırmamalı ve doktorun belirlediği tarihler de kontrole gitmeyi ihmal etmemelidir.

Operasyon Fiyatı

İşlemle ilgili maalesef makalemizde herhangi bir fiyat aralığı geçiremiyoruz. Sitemizde yayınlamış olduğumuz makalelerimiz uzun yıllar sitemizde kalacağından yazmış olduğumuz fiyat yanıltıcı olabilir. Ayrıca internette fiyat belirtme de sağlık bakanlı tarafından yasaklanmıştır.

Fiyat bilgisi için mail veya telefon yolu ile ulaşabilir yada muayeneye gelerek net bir fiyat alabilirsiniz.

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

 

Bu Sayfa 192 kez Ziyaret Edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir